نماشویی ساختمان

چقدر از اصطلاح نماشویی اطلاع دارید؟ اصلا می­دانید نماشویی چیست و به چه منظوری انجام می­شود؟!

نماشویی؛ بهترین گزینه برای آن دسته از افرادی است که از کثیفی نمای بیرونی ساختمان­شان به ستوه آمده اند و به دنبال روشی نوین برای تمیز کردن آن هستند. اگر با این روش ایده آل و پرطرفدار آشنایی چندانی ندارید، این مطلب مختص شما است. صفر تا صد نماشویی را با ما بیاموزید!

نماشویی ساختمان

نماشویی ساختمان

شستشو نما و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید!

در این که تمیز بودن نمای بیرونی سازه­ها سهم چشمگیری در آراستگی و زیبایی ظاهری آن­ها دارد، هیچ شکی نیست. همه ما به خوبی آگاهیم که هر چه ظاهر یک ساختمان پاکیزه­تر باشد، آن ساختمان خوش منظرتر خواهد بود! اما این یک واقعیت تلخ است که گذر زمان و آلودگی­های ناشی از عوامل محیطی به مرور زیبایی را از چهره سازه­ها می­ربایند. این گونه است که از آن همه زیبایی و جذابیت اولیه جز یک ساختمان کدر و نه چندان چشم نواز چیزی باقی نمی­ماند!

چاره چیست؟ چه باید کرد؟ ما که نمی­توانیم مانع از آلودگی هوا شویم و جلوی دود کارخانه­ها و ماشین­ها و موتورها را بگیریم. اما خُب این هم نشدنی است که دست روی دست بگذاریم و شاهد نابود شدن زیبایی و آراستگی سازه­هایی باشیم که برای ساخت آن­ها کلی هزینه کرده ایم!

اصلا زیبایی نمای بیرونی سازه­ها به کنار. رسوب آلودگی­های گوناگون بر روی نمای ساختمان و رسوخ آن­ها به لایه های زیرین، نابودی این سازه ها را در پی خواهد داشت. پس باید به فکر یک راه حل اساسی برای پایان این مشکلات دردسر ساز باشیم. چه راه حلی بهتر و جامع­تر از نماشویی؟!

نماشویی

نماشویی

نماشویی چیست؟

به مجموعه ای از اقدامات و ترفندها که به موجب آن­ها تمامی آلودگی­ها و جرم­های روی نمای ساختمان می­شوند. بدین ترتیب علاوه بر تمیزی و آراستگی ظاهری سازه، ماندگاری و دوام آن نیز تضمین می­شود را نماشویی میگویند.

امروزه نماشویی که نوین­ترین روش موجود برای از بین بردن آلودگی­ها و کثیفی­های ظاهری ساختمان است، یکی از نیازمندی­های عمده در واحد خدمات ساختمانی محسوب می­شود. اگر چنین تصور می­کنید که این کار ساده بوده و انجام آن نیازمند تجربه و مهارت خاصی نیست، باید خدمتتان عارض شویم که اشتباه می­کنید! می­پرسید چرا؟!

زیرا نماشویی از آن دسته اقداماتی است که وجود نیروهای حرفه ای و کار بلد و لوازم و مواد کاربردی خاص را می­طلبد. پس فکر این را که مواد شوینده خودمانی را بردارید و به جان سنگ­های ساختمان بیفتید و بسابید و بسابید تا تمیز شوند، از سرتان بیرون کنید. با این کار نه تنها به نتیجه قابل قبولی دست پیدا نمی­کنید، بلکه موجب وخیم­تر شدن اوضاع می­شوید.

این اقدام شما دقیقا نمود همان ضرب المثل قدیمی قوز بالای قوز است! پس دست نگه دارید و کار را به کاردان­های این حوزه بسپارید. فقط تماشا کنید و از نتیجه ای که رقم می­خورد، لذت ببرید!

حال ممکن است این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که در نماشویی ساختمان از چه روش­هایی برای شستشوی نمای بیرونی استفاده می­شود؟ در ادامه پاسخ­گوی این سوال و سایر سوالات در ذهن شما خواهیم بود. با ما همراه باشید.

شستشوی نمای ساختمان

شستشوی نمای ساختمان

نماشویی به روش­های مختلف؛ به ساختمان­تان جانی تازه ببخشید!

خدمات نظافت نما با واترجت

واترجت سیستمی است که در راستای نماشویی سازه­ها مورد استفاده قرار می­گیرد. نتایج تحقیقات حاکی از آن است که شستشوی نمای ساختمان با استفاده از این سیستم در دنیای امروز رواج قابل توجهی پیدا کرده است. تمیز کردن نما با استفاده از واترجت این گونه است که آب را با فشار بسیار زیادی بر روی سطوحی که آلودگی­ها بر روی آن­ها رسوب کرده اند، اسپری می­کنند. بالا بودن فشار آب موجب پاک شدن این لکه­ها و آلودگی­ها و تمیزی را برای سطح به ارمغان می آورد.

نماشویی ساختمان با واترجت به روش­های متعدد و متنوعی قابل اجرا است. در ادامه هر یک از این روش­ها را معرفی و به اختصار مورد بررسی قرار می­دهیم.

نماشویی بدون داربست

نماشویی با داربست روشی مناسب برای شستشوی نمای ساختمان­های بلند است. همان طور که می­دانید، شستن ساختمان­های مرتفع کاری بسیار دشوار و در عین حال ترسناک است. بالا رفتن از این ساختمان­ها و تمیز کردن نمای آن­ها اگر بدون تجربه و تبحر کافی صورت بپذیرد، دردسر ساز خواهد شد. از همین رو توصیه می­شود که شستن نمای بیرونی چنین ساختمان­هایی را به متخصصین فعال در حوزه نماشویی ساختمان بسپارید. آن­ها این کار را به بهترین نحو ممکن و در عین رعایت نکات ایمنی و با استفاده از داربست انجام می­دهند.

 

شستشو نما با طناب

استفاده از این روش نماشویی نیز برای شستشوی نمای بیرونی ساختمان­های مرتفع رایج است. البته این روش در مقایسه با روش قبلی که با به کارگیری داربست صورت می­پذیرد، از ایمنی بیشتری برخوردار است. زیرا ایجاد اتصال به واسطه طناب مطمئن ­تر از داربست است.

نماشویی

نماشویی

ایمنی راپل با کمربند محافظ

نماشویی با کمربند محافظ نیز از آن دسته روش­هایی است که ایمنی فرد را تضمین می­کند. در این روش کمربند محافظی که به کمر فرد وصل می­شود، از سقوط وی جلوگیری نموده و کار شستشوی نما را برای او ساده­تر می­کند.

شستشو نما با کلایمر

کلایمر نوعی دستگاهِ نفربرِ سبد دار است که قابلیت جا به جایی دو تا چهار نفر را دارا می­باشد. استفاده از کلایمر برای شستشوی نمای ساختمان در مواردی که اجرای کار با استفاده از طناب دشوار باشد، رایج است.

کار با بالابر هیدرولیک برای شستن

اگر زمینه برای شستشوی نمای بیرونی ساختمان با استفاده از داربست و طناب و کمربند و کلایمر میسر نبوده و در عین حال ارتفاع ساختمان هم چندان زیاد نباشد، بهترین روش برای نماشویی استفاده از بالابرهای هیدرولیک است.

کار با جرثقیل برای نظافت نما

در مواردی که امکان شستشوی نما با استفاده از داربست و طناب و کمربند و کلایمر میسر نباشد و ارتفاع ساختمان هم زیاد باشد، جرثقیل­های سبد دار وارد میدان می­شوند. بدین ترتیب افرادی که قصد انجام خدمات نماشویی را دارند، داخل سبد جرثقیل ایستاده، بالا رفته و به نقاط مورد نظر از ساختمان دسترسی پیدا می­کنند.

شستشوی نمای ساختمان با جرثقیل

شستشوی نمای ساختمان با جرثقیل

آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که نماشویی با استفاده از واترجت برای چه ساختمان­هایی مفید است و امکان استفاده از آن برای چه ساختمان­هایی میسر نیست؟ اگر پاسختان به این سوال منفی است، اکنون وقت فکر کردن به این مسئله است! به نظر شما شستشوی نما با فشار زیاد آب به چه ساختمان­هایی ضرر می­رساند؟

یک نکته بسیار مهم در مورد شستشوی نما!

اگرچه امکان شستشوی نما با استفاده از فشار آب برای اکثر سازه­ها میسر است، اما گاهی استفاده از برخی متریال خاص در ساخت سازه مانع از انجام این کار می­شود. بسیار دیده می­شود که سازندگان در ساخت نمای ساختمان­های گوناگون و صرفا برای زیبایی بخشی بیشتر به آن­ها به استفاده از متریالی خاص روی می آورند. متریالی که فشار آب به آن­ها آسیب رسانده و موجب تخریب­شان شود. در چنین شرایطی توصیه می­شود که از نماشویی ساختمان با استفاده از سیستم واترجت جدا خودداری به عمل آید.

شستشوی انواع نما

در کل می­توان گفت که شستشوی فشار قوی برای شستن نمای بیرونی ساختمان­هایی که سطح آن­ها با استفاده از مصالح زیر ساخته مناسب می­باشد:

آجر

سنگ

سیمان و کنیتکس

کامپوزیت و شیشه

ترموود

بنابراین نتیجه می­گیریم؛ نماشویی و جرم زدایی ساختمان­هایی که نمای بیرونی آن­ها با استفاده از مصالح صورت پذیرفته است، بدون رخداد کوچک­ترین مشکل و آسیبی امکان پذیر می­باشد. حتما می­گویید پس تکلیف بقیه ساختمان­ها چه می­شود؟ آیا باید بی خیال تمیز کردن آن­ها شویم و شاهد تخریبشان باشیم؟!

مسلما خیر. نماشویی این دسته از ساختمان­ها نیز کار سختی نیست، اما نیازمند دقت و ظرافت بیشتری است. بنابراین انجام آن با استفاده از سیستم واترجت که شستشوی نما را با فشار قوی آب انجام می­دهد، توصیه نمی­شود. اگر ساختمان­تان از این دسته ساختمان­ها است، اصلا نگران نباشید. موضوع را با موسسه کار بلدی که قصد دارید کار شستشوی نما را به نیروهای آن واگذار نمایید، در میان بگذارید. سپس با خیالی آسوده منتظر نتیجه ای شگفت انگیز بمانید!

شک نداریم که از ابتدای مطلب تا بدین جا یک سوال مهم ته گلویتان گیر کرده و آن این است که هزینه نماشویی چقدر است؟! حدسمان درست است؟!

شستشوی نما

شستشوی نما

عوامل موثر بر قیمت نماشویی؛ دو دوتا چند تا؟!

دوست عزیز؛ بهتر است پیش از آن که به تحلیل قیمت نماشویی و بررسی عوامل موثر بر آن بپردازیم، کمی تصویر سازی کنیم!

بیایید چشم­هایمان را ببندیم و فکر کنیم خدمت ساختمانی ای به نام نماشویی اصلا ابداع نشده است! از کنار ساختمان­های تازه ساز که می­گذرید، دلتان برای جذابیت و شفافیت نمای زیبایی که دارند؛ پر می­کشد. اما چه کنید که ساختمان شما سالیان سال است بنا و بارش باران­های اسیدی و دود ماشین­ها، موتورها و کارخانجات چیزی از زیبایی آن باقی نگذاشته است. اصلا از دور که تماشا می­کنید، ظاهر ساختمان شما در میان ساختمان­های تازه ساز همسایه زار می­زند. از بس که آلودگی و لکه بر روی سطح آن نشسته است! حتما از دیدن این صحنه خجالت و دلتان می­گیرد. درست است؟

به نظرتان چطور است از خیر این نما بگذرید و به تعویض آن روی بیاورید تا بلکه ظاهر ساختمان­تان دل انگیز و چشم نواز شود؟!

هزینه شستشوی نما

حتما می­خواهید بگویید هزینه این کار بسیار گزاف است و جیب شما تقریبا خالی! البته حق هم دارید. افزایش نجومی قیمت مواد و مصالح ساختمانی در دنیای امروز جایی برای این حرف­ها باقی نگذاشته است. راستی اگر آلودگی­های موجود بر روی نمای ساختمان­تان را پاک نکنید، دیر یا زود مجبور به تعویض نما و صرف هزینه­های هنگفت خواهید شد. پس لطفا چاره ای اساسی بیندیشید!

چشم­هایتان را باز کنید و این تصویر سازی دلهره آور را کنار بگذارید. نماشویی ساختمان به این داستان تلخ و غم انگیز پایان میدهد. دیگر نیازی نیست غصه ظاهر زشت ساختمان­تان را بخورید و یا استرس تعویض نمای آن را داشته باشید. به راحتی و تنها با صرف هزینه­های ناچیز نمای بیرونی ساختمان­تان را برق بیندازید!

شستشوی نمای بیرونی ساختمان

شستشوی نمای بیرونی ساختمان

عوامل موثر بر قیمت شستن نما

به هر حال نماشویی نیز همچون هر خدمت دیگری در قبال دریافت هزینه انجام می­شود. اگر اهل چرتکه انداختن و دو دوتا چهارتا کردن باشید، حتما می­دانید که هزینه­ ناشی از شستشوی نمای بیرونی ساختمان بسیار کمتر از هزینه­های تعویض نما در اثر خرابی است. عوامل متعدد و متنوعی وجود دارند که دست به دست هم و هزینه نماشویی را تحت تاثیر قرار می­دهند. در ادامه هر یک از این عوامل را معرفی و به طور مختصر بررسی می­کنیم.

ارتفاع ساختمان

یکی از مهم­ترین مولفه­های تاثیرگذار بر هزینه نماشویی ارتفاع ساختمان است. بی شک هرچه ارتفاع ساختمان بیشتر باشد، تعداد طبقات آن بیشتر بوده و شستشوی آن نیازمند انرژی، وقت و مواد شوینده بیشتری است. همچنین این فاکتور، تعیین کننده نیاز یا عدم نیاز به نصب داربست و حضور جرثقیل و بالابر هیدرولیکی است. یقینا در صورت نیاز به استفاده از این امکانات هزینه نهایی بیشتر خواهد بود.

میزان آلودگی موجود در سطح بیرونی ساختمان

مطمئنا هر چه میزان آلودگی موجود در سطح بیرونی ساختمان بیشتر باشد، پاک کردن آن دشوارتر است. ضمن این که تمیز کردن حجم زیادی از آلودگی­ها و لکه­ها وقت و انرژی بیشتری از فرد هدر و نیازمند مواد شوینده بیشتری می­باشد. از همین رو توصیه می­شود که با هدف کاهش هزینه­های ناشی از شستشوی نمای ساختمان، هر چند وقت یک بار نسبت به شستشوی نما اقدام نمایید.

جنس و نوع سنگ استفاده در نمای ساختمان        

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، جنس و نوع متریال استفاده در نمای ساختمان یکی از مهم­ترین نکات در نماشویی است. این مسئله هزینه شستشوی نمای ساختمان را نیز تحت تاثیر قرار می­دهد. بنابراین هزینه ای که شما صرف شستشوی نمای شیشه و کامپوزیتی ای منزلتان می­کنید، با هزینه ای که همسایه بغلی صرف شستشوی نمای آجری می­کند، بسیار متفاوت است. پس هر چه متریال استفاده در نمای ساختمان شما خاص­تر باشد، مواد شوینده و ابزارهای مورد نیاز برای نماشویی آن ویژه­تر و قیمت نهایی بالاتر خواهد بود.

مدت زمان و شرایط انجام عملیات نظافت نما

مدت زمانی که ارائه دهنده خدمت نماشویی ساختمان صرف شستشوی نمای بیرونی سازه می­کند، تاثیر به سزایی بر هزینه نهایی دارد. گاهی ارتفاع سازه کم و میزان آلودگی موجود بر سطح بیرونی آن ناچیز است. در چنین شرایطی بی شک عملیات شستشوی نما سریعا انجام و هزینه دریافتی بابت این کار کمتر خواهد بود. این در حالی است که در برخی موارد سازه مرتفع و بسیار کثیف است. پس انتظار نداشته باشید که هزینه پرداختی بابت شستشوی نمای ساختمان اول با چنین ساختمانی برابر باشد!

روش انجام نماشویی

این موضوع که شستشوی نمای ساختمان شما به چه روشی انجام می­شود، تاثیر مستقیمی بر هزینه نماشویی دارد. در صورتی که نصب داربست یا حضور جرثقیل و بالابر هیدرولیکی و کلایمر ضروری باشد، شستشوی نمای ساختمان هزینه بیشتری در پی خواهد داشت.

سال ساخت سازه

اگر موسسه­های ارائه دهنده خدمت نماشویی از سال ساخت ساختمانی که قصد شستشوی نمای آن را دارید، پرسیدند؛ تعجب نکنید! این مورد یکی از مهم­ترین مولفه­های اثرگذار بر هزینه شستشوی نمای ساختمان است. چرا که هرچه ساختمان قدیمی­تر باشد، شستشوی آن دشوارتر خواهد بود. از سوی دیگر نماهایی که  قدیمی هستند، در مقایسه بانماهای جدید از استقامت کمتری برخوردار هستند و امکان آسیب دیدگی آن­ها در حین اجرای عملیات بالا است. پس شستشوی آن­ها نیازمند دقت و حوصله بیشتری بوده و هزینه بابت این کار بیشتر خواهد بود.

نماشویی

نماشویی

نوع مواد شوینده

نوع مواد شوینده در نماشویی ساختمان یکی دیگر از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت است. در صورتی که متریال مورد استفاده در نمای ساختمان شما خاص باشد، شستشوی نما نیازمند مواد شوینده ویژه خواهد بود.

 

چند روش برای نماشویی وجود دارد؟

#واترجت #ابر و تی #واترسندبلاست #اسیدشویی #مواد لایه بردار

هزینه نماشویی با راپل چقدر است؟

برابرد قیمت نماشویی به طرح نمای ساختمان، نوع جنس نما و میزان کثیفی نمای شما بستگی دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۵۶۷ رای

1 دیدگاه در “نماشویی و شستشوی نما تضمین آراستگی شخصیت ساختمان شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *