استفاده اجباری از رمز دوم یکبار مصرف (رمز پویا) به ایستگاه نهایی خود رسیده و اجرا گردد.

در این مطلب سعی کردیم تا نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف (رمز پویا) را از تمامی بانک‌ها مرور کنیم و همچنین نیم نگاهی به نحوه دریافت رمز یکبار مصرفی بانکی برای گوشی‌های ساده نیز داشته باشیم.

 

۱- یادتان باشد که سیم‌کارت فعال شما که در دستتان است باید همان سیم‌کارتی باشد که در موقع ایجاد حساب به بانک ارائه کردید. ممکن است حتی با وجود دریافت پیامک‌های واریز و برداشت بانکی، این موضوع در بانک مربوطه مشکلی داشته باشد که باید با مراجعه حضوری آن را برطرف نمایید. همچنین یادتان باشد که در برخی بانک‌ها این مشکل وجود دارد که سیم‌کارت شما باید به نام خودتان باشد نه فردی دیگر.

۲- تقریبا اکثر بانک‌ها یک اپلیکیشن مجزا برای دریافت رمز یکبار مصرف بانکی دارن.

۳- بیشتر اپلیکیشن‌های یکبار مصرف بانکی برای ارائه خدمات نیازی به اتصال اینترنت ندارند.

۴- رمز یکبار مصرف اول مربوط به رمزی می‌شود که برای پرداخت‌های غیر آنلاین خود (کارت کشیدن و دریافت پول از عابربانک) انجام می‌دهید.

جهت مشاهده ی نحوه ی فعال سازی رمز دوم (پویا) حساب بانکی خود بر روی بانک خود در کادر زیر کلیک کرده تا به قسمت راهنمای فعال سازی آن هدایت شوید.

 

 

بانک ملی

به منظور استفاده از رمز پویا برای حساب بانک ملی دو روش وجود دارد: اگر از کاربران گوشی هوشمند هستید می‌توانید با نصب اپلیکیشن ۶۰ که ابزار تولیدکننده رمز یک‌بار مصرف است، از این امکان استفاده کنید. همچنین اگر گوشی هوشمند ندارید و یا تمایلی به نصب اپلیکیشن ندارید، کد دستوری *۷۳۷*۶۰# را شماره‌گیری نمایید.

در این ویدئو می‌توانید آموزش کامل را مشاهده کنید.

 

بانک سپه

مشترکین این بانک باید ابتدا به یکی از شعب بانک سپه مراجعه کرده و درخواست خود برای فعالسازی رمز پویا را ثبت کنند. سپس با نصب نرم افزار رمزساز سپه روی گوشی همراه این قابلیت را فعال کنند. در حال حاضر این امکان تنها با نصب اپلیکیشن رمزساز میسر است اما در آینده روش‌های ارسال از طریق پیامک و USSD نیز فعال خواهد شد.

برای دریافت اپلیکیشن بانک سپه، کدهای زیر را اسکن کنید

سیستم عامل iOS
سیستم عامل اندروید

 

برای آموزش کامل فعال‌سازی رمز دوم پویا بانک سپه، این لینک را مشاهده کنید.

تلفن پشتیبانی بانک سپه: ۱۵۵۷

 

بانک صنعت و معدن

اگر اینترنت بانک شما فعال است دیگر نیازی به مراجعه به بانک ندارید و تنها کافیست اپلیکیشن یا برنامک رمزساز را نصب کنید. در غیر این صورت می توانید با مراجعه به یکی از شعب رمز پویا را نیز برای خود فعال کنید.

 

بانک کشاورزی

مشترکین بانک کشاورزی می توانند با نصب برنامه رمز یکبار مصرف امن (ریما) نسبت به فعالسازی رمز یک بار مصرف خود اقدام کنند.

لینک دریافت اپلیکیشن ریما: https://www.bki.ir/services/apps/otp

 

بانک مسکن

برای فعالسازی رمز دوم پویا بانک مسکن می‌تواند به یک عابر بانک مسکن مراجعه کنید. بعد از وارد کردن کارت و رمز اول خود، وارد صفحه «تغییررمز» شده و سپس «خدمات رمز پویا» را انتخاب کنید. در این مرحله پس از انتخاب  گزینه «تخصیص رمز اول» شماره تلفن خود را وارد کنید. توجه داشته باشید شماره‌ای که وارد می‌کنید باید همان شماره تلفنی باشد که در سیستم بانکی به عنوان شماره تلفن صاحب حساب ثبت کرده‌اید. فراموش نکنید که پس از پایان این مراحل، رسید خودپرداز را نزد خود نگه‌دارید. پس از انجام این مراحل، اپلیکیشن رمزنما که لینک دریافت آن برای شما پیامک می‌شود را نصب نموده ودر قسمت خدمات الکترونیک، گزینه خدمات رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید. در این مرحله شماره کارت، سریالی که در رسید خودپرداز درج شده و همچنین کدفعالسازی پیامک شده را وارد کنید. در صورت درست بودن تمامی اطلاعات این امکان برای شما فعال می‌شود. از این پس برای هربار دریافت رمز باید به اپلیکیشن مراجعه نموده و گزینه دریافت رمز کارت را لمس کنید. توجه داشته باشید درصورتی که چند کارت و یا حساب در بانک کشاورزی دارید، باید برای هرکدام از آن‌ها این مراحل را طی کنید.

 

بانک توسعه تعاون

روش اول: اینترنت‌بانک

در صورتی که اینترنت‌بانک شما فعال است در سامانه اینترنت بانک خود مسیر زیر را طی کنید: پس از انتخاب گزینه کارت‌های من، در ردیف مربوط به شماره کارت خود گزینه مدیریت نوع رمز را انتخاب نموده و پس از تأیید شماره موبایل خود، فعالسازی رمز پویا را تأیید کنید.

روش دوم: همراه‌بانک:

ابتدا برنامه همراه‌بانک را روی گوشی خود نصب کنید. برای دریافت دریافت لینک دانلود کلمه “همراه بانک” را به شماره ۵۰۰۰۱۵۷۴۱ پیامک کنید.

پس از نصب، مراحل زیر را طی کنید:

خدمات سپرده > سایر > عملیات کارت > فعال‌سازی رمز یک‌بار مصرف کارت (رمز پویا)

 

پست بانک ایران

در صورتی که اینترنت‌بانک شما فعال است می‌توانید با نصب برنامه «رمز ساز»  و طی کردن مراحل زیر، رمز پویا را فعال کنید. در غیر این صورت با مراجعه به یکی از شعب بانک نسبت به فعالسازی آن اقدام فرمایید.

پس از فعالسازی اینترنت‌بانک، اپلیکیشن «پنام» را روی گوشی خود نصب کنید.

از طریق مرورگر موبایل و یا کاپیوتر وارد حساب کاربری خود در اینترنت بانک شوید و گزینه مدیریت کارت را انتخاب نمایید. در صفحه ظاهر شده روی «فعالسازی رمز دوم یک بار مصرف کارت» کلیک کنید. در این مرحله شماره کارت مورد نظر خود را انتخاب نموده و سپس «افزودن کارت» را انتخاب کنید.

پس از افزودن کارت پیغام«رمز دوم یکبار مصرف برای کارت فعال شد» را مشاهده خواهید کرد. روی دکمه بازگشت کلیک و سپس «رمز دوم یکبار مصرف کارت» کلیک کنید.

پس از انتخاب مجدد کارت خود روی گزینه «فعالسازی برنامک رمزساز» کلیک کنید. در این صفحه یک QR کد پدیدار می‌شود که باید آن را با اپلیکیشن پنام اسکن کنید.

در این مرحله به اپلیکیشن پنام روی موبایل خود مراجعه کنید و گزینه فعالسازی رمز دوم کارت را انتخاب نمایید. در صفحه پدیدار شده، اسکن کد تصویری را لمس کنید. حال می‌توانید با اپلیکیشن خود QR ساخته شده را اسکن کنید. پس از آن یک پیامک حاوی کد فعالسازی ۴ رقمی برای شما ارسال می‌شود.

در صفحه باز شده، یک رمز برای ورود به اپلیکیشن درج کنید. پس از ثبت رمز ورود به برنامه کد فعالسازی را ارائه نمایید.

پس از پایان این مراحل، اپلیکیشن رمزساز شما فعال شده است.

در صورتی که تمایل به نصب برنامه در گوشی خود ندارید می‌توانید با مراجعه به یکی از شعب و تأیید شماره همراه خود، رمز یک بار مصرف را از طریق پیامک دریافت کنید.

 

بانک اقتصاد نوین

برای مشترکین بانک اقتصاد نوین هم، دو روش حضوری و غیر حضوری وجود دارد. در روش حضوری می‌توانید با مراجعه به یکی از شعب بانک فرم ردخواست را پرنموده و با نصب اپلیکیشن رمز یک بار مصرف (ارس) آن را دریافت نمایید.

در روش غیر حضوری نیز می‌توانید از طریق اینترنت بانک و مراجعه به منوی «کارت > فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف کارت» این قابلیت را فعال کنید.

در صورتی که اینترنت بانک شما فعال نیست می‌توانید بصورت غیرحضوری نیز، اینترنت بانک خود را فعال کنید. تنها کافی‌ست ارسال پیامک تراکنش مالی بانک اقتصاد نوین برای شماره موردنظر شما فعال باشد.

 

 

درصورت وجود هرگونه سوال و یا مشکل با شماره تلفن ۴۸۰۳۱۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

 

بانک پارسیان

برای فعالسازی رمز یکبار مصرف بانک پارسیان اپلیکیشن «پارسیان من» را روی تلفن همراه خود نصب کنید. سپس به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک پارسیان مراجعه کنید. در منوی عملیات رمز گزینه ثبت نام رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید. در این مرحله شما باید یک رمز ۸ رقمی وارد کنید. توجه داشته باشید که این رمز را حتما به یاد داشته باشید؛ چراکه درصورت فعالسازی این امکان در اپلیکیشن گوشی خود، برای هربار صدور رمز دوم به آن احتیاج خواهید داشت. پس از انجام این مرحله یک کد فعالسازی به شماره تلفنی که در اطلاعات حساب شما موجود است ارسال می‌شود. سپس در اپلیکیشن «پارسیان من»، مسیر زیر را طی کنید:

منو اصلی > رمز یک بار مصرف> ثبت > وارد کردن شماره کارت

سپس کد فعالسازی پیامک شده را وارد کنید.

اکنون این امکان برای حساب موردنظر شما فعال شده است. شما برای هربار استفاده از رمز یکبار مصرف می‌بایست با مراجعه به اپلیکیشن مسیر زیر را طی نموده و رمز ۷ رقمی صادر شده را استفاده کنید.

رمز یکبار مصرف > صدور > انتخاب کارت > وارد کردن کد هشت رقمی

 

بانک کارآفرین

برای فعالسازی رمز دوم پویا به یکی از شعب بانک مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که حتما شماره موردنظر باید متعلق به شما و هنگام فعالسازی در دسترس شما باشد.

 

بانک سامان

به منظور آشنایی کامل با مراحل فعالسازی این امکان در حساب‌های بانک سامان، ویدئو زیر را مشاهده کنید.

 

بانک سینا

اگر اینترنت‌بانک سینا برای حساب شما فعال است، نیاز به مراجعه حضوری در شعبه بانک نخواهید داشت. در غیر این صورت به یکی از شعب بانک سینا مراجعه کنید. برای فعالسازی این امکان ابتدا اپلیکیشن رمزساز را روی گوشی خود نصب کنید.

به اینترنت بانک خود وارد شوید (در دیوایسی که نمی‌خواهید اینترنت‌بانک را در آن فعال کنید.) و پس از کلیک روی دکمه تنظیمات سمت چپ بالای صفحه، گزینه فعال‌سازی برنامک رمزساز را انتخاب کنید. در این مرحله شما باید رمزی ۶ رقمی را وارد کنید که برای وارد شدن به اپلیکیشن آن را لازم خواهید داشت.

پس از ثبت رمزز یک کد فعالسازی برای شما فعال خواهد شد. همچنین تصویر QR کد روی صفحه نمایش داده می‌شود. حال وارد اپلیکیشن گوشی همراه خود شوید و پس از انتخاب فعال سازی QR کد را اسکن کنید. پس از اسکن، کد چهاررقمی پیامک شده را وارد کنید.

از این پس برای هربار تولید رمز یکبار مصرف، به اپلیکیشن مراجعه نموده و با وارد کردن رمز ۶رقمی، رمز یک بار مصرف به شما نمایش داده می‌شود.

 

بانک خاورمیانه

برای آشنایی با نحوه فعالسازی رمز دوم پویا بانک خاورمیانه، به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.middleeastbank.ir/page/otp

 

بانک شهر

برای فعالسازی رمز دوم پویا،  پس از نصب اپلیکیشن نیاز به مراجعه حضوری به بانک خواهید داشت. برای آشنایی کامل با مراحل فعالسازی رمز دوم ویدئو زیر را تماشا کنید:

 

بانک دی

اگر اینترنت بانک شما فعال است با نصب اپلیکیشن رمزساز (ارس) و فعالسازی از طریق پنل اینترنت بانک دی، می توانید رمز پویا را برای حساب و شماره تلفن خود فعال کنید. در غیر این صورت به یکی از شعب بانک دی مراجعه نمایید.

 

بانک صادرات

برای آشنایی با مراحل فعالسازی رمز پویا، به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://apps.bsi.ir/rima.html

 

بانک ملت

 

بانک تجارت

 

بانک رفاه

برای فعالسازی رمز دوم پویا بانک رفا لازم است که به یکی از شعب مراجعه کنید تا شماره سریال و کد فعالسازی نصب را دریافت نمایید.

 

بانک حکمت ایرانیان

برای فعالسازی رمز پویا این بانک با مراجعه به یکی از شعب بانک و نصب اپلیکیشن ارس می‌توانید این قابلیت را فعال کنید.

 

بانک گردشگری

ایران زمین

 

قوامین

آموزش کامل فعالسازی رمز دوم پویا برای حساب‌های بانک قوامین را در این لینک مشاهده کنید.

 

 

انصار

برای فعاسازی رمز پویا حساب بانک انصار به یکی از شعب بانک مراجعه نمایید یا با شماره ۴۴۴۶۶۵۰۰-۵ تماس حاصل فرمایید.

 

بانک سرمایه

 

بانک پاسارگاد

 

بانک قرض الحسنه مهر ایران

 

سوالات متداول

آیا برای فعالسازی رمز پویا باید حتما به بانک مراجعه کنم؟
در اکثر موارد درصورتی که اینترنت بانک شما فعال باشد نیاز به مراجعه حضوری نیست.

آیا برای تمامی بانک‌ها یک رمزساز کافی است؟
خیر، هر کدام از بانک‌ها روش جداگانه‌ای برای فعالسازی دارند.

آیا برای استفاده از رمز یکبار مصرف حتما باید گوشی هوشمند داشته باشم؟
در حال حاضر این امکان در اکثر بانک‌های تنها با نصب اپلیکیشن امکان‌پذیر است اما برای بانک‌هایی مثل بانک ملی می‌توانید با کد USSD یا پیامک این قابلیت را فعال کنید.